Магията на театъра /част III/

Магията на театъра /част III/

Вихрушката на театралната магия се втурва в своето трето десетилетие, увличайки със себе си нови лица на театралната сцена, нови постановчици, нови фенове на театралното изкуство. Всичко е ново, само любовта към театъра е стара и вечна… Вълнуващата история на театралната студия при Младежки дом Пазарджик продължава написана от нови вълнения, нови мечти, нови успехи.

В периода 1989-92 ръководители на театралната студия са  Василка Сугарева и Здравко Димитров.

„В театралната студия цареше обич, доверие, творческа свобода и желание за изява. Всички чакахме с нетърпение срещите и репетициите, работехме страстно и неуморно, заедно разкривахме тайните на театъра, радвахме се на постиженията си и се зареждахме с успехите“ – споделя Василка Сугарева.

На 30 март 1989 година излиза представлението „Фантастична дисекция“ по едноименната повест на Иля Велчев.

„На следващата година се насочихме към прочутата „Рагаца” на Станислав Стратиев. Тук заложихме на разработката на прекрасния текст и обиграването на няколко дървени стълби, които представляваха нашата сценография. Този словесен театър запали младежите и те изградиха чудесни, незабравими роли. Сами измисляха и прекрояваха обстановката, използвайки всички възможности на стълбата. Представлението преливаше от артистични находки, изобретателност и чувство за хумор.“

В статията „На театър в Младежкия дом“ – вестник „Знаме“ от 10 март 1992 година, Анжелина Кьосева привлича вниманието на пазарджиклии към спектакъла „Важното е да се създаде весела и леко фриволна атмосфера“ по пиесата “Посещение на млада дама“ на Зденек Подскалски. Постановката е на театралната студия към Младежкия дом. „Драматургичният материал предлага своеобразна „дисекция“ на различни любовни ситуации, поднесени елегантно, с много чувство за хумор. Честата смяна на ролите, които изпълняват двете двойки, предполагат добри актьорски възможности и трябва да се признае, че Мариана Йонкова, Нина Нанова, Борис Иванов и Константин Буров се справят добре. Постановката е рожба на Василка Сугарева, актриса от пазарджишкия куклен театър.“  През същата тази 1992 година двама от възпитаниците на Василка Сугарева стават студенти в НАТФИЗ – Елина Чанева ще учи актьорско майсторство за куклен театър, а Константин Буров е приет „Филмова и ТВ режисура“.

1993-94 ръководството на театралната студия е  поето от Александър Пасков. Той поставя испанската  пиеса „Песента на папагалите“ / оригинално заглавие „English Spoken“ от Лауро Олмо/. В постановката участват: Александър Братоев, Георги Вачев, Зорница Маринкова, Йорданка Коцева, Йордан Дъбов, Нина Стаматова, Илияна Антова, Станислав Вълчев, Гергана Караджова, Момчил Бончев, Венцислава Машева.

За участието си в това театрално приключение  Йорданка Коцева разказва: „Спомням си много живо репетициите в зала „Устрем“. Правехме си сами декорите, подбирахме от собствените си гардероби костюми и ги преправяхме. Режисьорът и едно от момчетата, което беше музикант и меломан прослушваха изпълнения на Deep Purple. Така се спряха на „Mistreated“ за една от най-ключовите сцени. И до ден днешен, когато я чуя някъде се сещам за този спектакъл.“

За трима от участниците Александър Братоев, Георги Вачев и  Зорница Маринкова театралното приключение прераства в съдба за цял живот на професионалната сцена.

След Александър Пасков още един актьор, започнал театралните си занимания в студията на Младежкия дом се завръща като ръководител  – Румен Буюклиев. Той поставя „Камък в блатото“ от Едвин Сугарев.

От 1999 до 2003 година ръководител на театралната студия е Гита Деянова.

В началото на март 2000 година излиза фолклорният спектакъл „Два се млади у ливади либят“. „Сценарият е изготвен от самата Гита Деянова, като в него са ползвани сюжети и текстове от над 50 народни песни от различни етнографски области на страната. 14-те млади актьори /Виктор Митев, Вяра Златева, Галя Банкова, Данка Узунова, Деси Михайлова, Диди Милушева, Дина Добрева, Лили Копралева, Мехи Милушева, Мими Арабаджиева, Слави Тренин, Таня Малчуганска, Томи Тодоров, Тошко Митев/ работят над постановката от октомври миналата година. Уникалното и любопитното е, че децата в продължение на 1 час говорят на езика на българския фолклор и се потапят във взаимоотношенията , които са забравени от днешния свят, каза г-жа Деянова. Реквизитът е изцяло автентичен, подбран и доставен от участниците. Окуражени от успеха пред публиката, начинаещите актьори имат намерение да представят творението си в училищата в града и областта.“ /“Изкуство“ от 7 март 2000 година, статия „Фолклорен спектакъл по мотиви от песни поставя Младежката театрална школа“, автор Светлана Атанасова/

Пред вестник „Знаме“ г-жа Деянова споделя: „На нас всички ни е хубаво, че общуваме. Децата са любопитни и изпитват голяма необходимост някой да ги изслуша. Най-важното е, че уважаваме желанието на другия да бъде с теб.“

На 17 и 18 април 2001 година е премиерата на „Как писар Тричко не се ожени за царкиня Кита с китка накитена“  комедия от Никола Русев. Участват: Божидар Лютаков, Виктор Митев, Вяра Златева, Георги Дангов, Георги Минков, Димитър Влайков, Дина Добрева, Емил Минков, Златина Несторова, Малинка Ибушева, Мими Корсемова, Павлина Нестерова, Силвия Мадина, Томи Тодоров.

През 2002 година Гита Деянова поставя „Аз, баба, Илико и Иларион“  от Нодар Думбадзе. Премиерата е на 6 юни. Във вестник „Виделина“ от 10.06.2002 Дона Загорска публикува интервю с Гита Деянова във връзка с новата премиера: „ Пиесата разказва за едно момче, какви са най-запомнящите се моменти от детството му, как възмъжава и се среща с истинския живот. В нея има всичко – много човещина и всички човешки ценности. Още първата година от създаване на трупата намерих текста, но мисля, че децата едва сега са узрели да я пресъздадат на сцена. Все пак това е много сериозен текст, досега е поставян само от възрастни актьори.

… Младите са като бисерни миди, съумееш ли леко да ги отвориш, всичко виждаш и всичко разбираш. Има нещо магическо в отношението с тях и в същото време е много просто. Истината е една – трябва да се отнасяш към хората така, както искаш те да се отнасят с теб. Това е основата на всяко общуване. Разбрах, кое е най-важното при тях – да им повярваш, тогава те отварят сърцето си за теб.“

Актьорски състав: Божидар Лютаков, Вера Дошева, Вяра Златева, Десислав Стоев, Диляна Иванова, Димитър Влайков /също и асистент режисьор/, Дина Йоскова, Емил Минков, Жоро Минков, Зорница Панушева, Краси Ташева, Лилия Секова, Мали Ибушева, Мила Зангерова, Мими Йотова, Мими Корсемова, Никола Харалампиев, Павлина Нестерова, Петя Иванчева, Рени Попова, Сиси Мадина, Стефка Панова, Тодор Митев, Томи Тодоров.

Следва постановката „Дуел на тенискорта“  от Панчо Панчев  през 2003.

В статията „За житейските дуели в „Дуел на тенискорта“ – вестник „Виделина“ брой 73 от 15 април 2003 година, София Гариб  отразява за младежкото театрално събитие: „Премиерите бяха няколко, защото всяка вечер в ролите се сменяха различни актьори…

За мен това е мястото, където се чувствам в свои води и мога да бъда себе си, разказва Мария, която играе ролята на г-ца Иванова. От думите на младежите стана ясно, че любовта им към театъра идва не само от това, че чрез него успяват да получат публична изява, което за много от тях може би е за първи път, но и да намерят отговорите на много въпроси и да опознаят своя вътрешен свят. Повечето от тях смятат и в бъдеще да се занимават с театър, но дори и да не се осъществи амбицията им, всички са единодушни, че участието в театралната студия ще им бъде полезно, независимо от вида на професията, в която ще намерят реализацията си… Някои споделиха, че събиранията и репетициите в студията са им помогнали да превъзмогнат и личните си кризи и дилеми. От своя страна, ръководителката Гита Деянова определи като едно от най-големите постижения на театралната студия фактът, че младите намират отдушник на сблъсъците при израстването си като личности именно във формите на изкуството, а не в агресията и наркотиците. Театърът провокира и въображението им и те самите са дали много от идеите за постановката…

В постановката „Дуел на тенискорта“ участваха ученици от Езиковата и Математическата а, Техникума по икономика, СОУ „Петър Берон“, СОУ „Г. Брегов“, Гимназия „Ив. Аксаков“ и Спортното училище / Диляна Иванова, Димитър Влайков, Зорница Панушева, Красимира Ташева, Лилия Секова, Малина Ибушева, Мария Йотова, Мария Корсемова, Никола Харалампиев, Павлина Нестерова, Петя Иванчева, Стефка Панова, Томи Тодоров/ .

Представленията се радват на голяма посещаемост и зала „Устрем“ се оказа малка да побере всички, дошли да гледат „Дуел на тенискорта“.

От възпитаниците на Гита Деянова две момичета стават професионални актриси – Диляна Иванова и Лилия Секова.

Така бавно и полека с помощта на много хора, минавайки през много спомени подредихме театралния пъзел парче по парче до есента на 2003 година, когато ръководител на театралната студия става Александър Братоев. Получавайки професионално театрално образование, той се завръща там, откъдето е започнал и където е сърцето му. Бих казала, че това е най-голямото завръщане, защото продължава и до днес …

Ако имате идея да редактирате и допълните тази статия, свържете се с нас:  mdom_pz@abv.bg

***

Следва продължение …